BLOG

JAKÝ JE DNEŠNÍ REALITNÍ TRH

Za poslední rok, kdy poptávka převyšovala nabídku, se dařilo realitnímu trhu více než za posledních 10 let, avšak přichází „doba ledová“. Trh se zásadně mění a začíná být trhem kupujících nikoliv prodávajících, protože kupci zjistili, že jsou ve větší přesile než v předchozích letech, díky značnému úpadku poptávky a vysokým cenám, ruku v ruce s vysokou hypoteční úvěrovou sazbou.

Ze své dosavadní praxe bych si dovolil tvrdit, že 40% poptávajících, kteří tvořili značnou část trhu, za doby kdy hypotéky byly pod 2%, nebyl problém pořídit investiční byt i pro „obyčejné“ lidi, avšak s rostoucí inflací a hypotečními sazbami, se karty mění. 

V roce 2021 trh tvořily celkově tři skupiny:

  • Menší investoři (40% trhu) – kterým dávalo smysl koupit byt nebo pozemek s úrokovou sazbou hypotéky pod  2%
  • Výhodné uložení finančních prostředků (30% trhu) – pro ty, kteří měli volné finance, ale nechtěli je nechat ležet na účtu.
  • Své vlastní bydlení (30 % trhu) – ti, kteří řešili svou bytovou otázku.

V případě, že investiční byt Vám zaplatí splátku hypotéky, tak v momentální chvíli o takovou jistotu přicházíme, protože úrokové sazby vyrostly (5%+).

To znamená značný úpadek poptávajících, kteří tvořili významnou sílu trhu, nižší poptávka se již začíná na trhu projevovat.

Proč se zvyšují úroky a proč se vlastně poptávka zastavuje? Ovlivňující faktory: 

  • válka na Ukrajině
  • růst cen ropy a potravin
  • hypoteční krize
  • energetická krize
  • růst inflace

Je také možnost, že zájemci budou vyčkávat, až se ceny navrátí do „normálu“, avšak úplná poptávková „doba ledová“ dle mého názoru nenastane, tudíž ani ceny nebudou drasticky klesat.

Podle našich zdrojů bude trh roku 2022 spíše ve znamení zpomalení poptávajících a menšího propadu cen. 

Předpovídat můžeme různé scénáře, které budou do jisté míry nevyhnutelné (ochlazení poptávky, stagnace trhu a růst hypotečních úroků). Další vývoj je opravdu jako předpověď a pokud vzpomeneme na předpověď odborníků před covidem, tak tvrdili zcela opačný jev.

Pracuji s každým klientem tak, aby byl plně informován, věděl co se na trhu děje a tomu přispůsobil i prodejní strategie.

Na závěr bych dodal, abychom zachovali chladnou hlavu a nezoufali. Pokud chcete prodat, doporučuji, abyste si s výběrem makléře dali záležet. Vždyť když kupujete televizi, také se rozhodujete, než vyberete tu pravou. Nebo ne? 

Odborník Vám vždy dobře poradí, nastaví prodejní strategii na míru a o vše se postará. Mějte se krásně, užívejte sluníčka a pokud byste potřebovali konzultaci, budu Vám rád nápomocen.

Přidávám náhled na hypoteční sazby, které ve velké míře ovlivňují kupující.

Sledujte mě na sociálních sítích.