BLOG

OBVYKLÉ DOTAZY PRODÁVAJÍCÍCH

TRAILER K UKÁZKÁM K PRAXE:

MÁM PRODAT SÁM NEBO PRODEJ SVĚŘIT REALITNÍ KANCELÁŘI?

Odpověď: Operaci zlomené nohy také nebudete dělat sami. Prodej nemovitosti je podobně složitý proces. Zkušený makléř vám pomůže s přípravou, prezentací, právními záležitostmi, financováním a vyjednáváním, abyste dosáhli nejlepší ceny a bezpečného prodeje.

JE LEPŠÍ MÍT JEDNOHO NEBO VÍCE MAKLÉŘŮ PŘI PRODEJI?

Odpověď: S výběrem auta strávíte i půl roku, doporučuji to stejné s makléřem. Pečlivě si vybrat jednoho kvalitního makléře. Příliš mnoho makléřů může snížit exkluzivitu a zvýšit tlak na cenu. Kvalitní makléř vám pomůže maximalizovat prodejní cenu a ušetřit vám stres.

PROČ PLATIT MAKLÉŘI PROVIZI A KDO JI HRADÍ?

Odpověď: Makléř poskytuje více služeb najednou a hradí náklady spojené s prodejem, jako je marketing, právní servis, inzerce a další. Provize zahrnuje náklady a vy získáte kvalitní služby a třeba i vyšší prodejní cenu.
V našem případě, je provize nad rámec Vaší požadované prodejní ceny.

NECHCEME SMLOUVU, CO KDYBYCHOM NÁHODOU PRODALI SAMI A INZEROVALI TAKY SAMI?

Odpověď: Pokud se o prodej budu starat já, pochybuji že Vaše inzerce bude mít větší dosah. Inzeruji všude a jediné co je dobré, je sdílení na vlastních sociálních profilech.
Realitní zákon říká, že bez písemného souhlasu majitele, není možno inzerovat.
Pokud chodíte do práce, také máte pracovní smlouvu a pracovat na “černo” nebude nikdo. 🙂

JAK DLOUHO TRVÁ PRODEJ NEMOVITOSTI A KDY DOSTANU PENÍZE?

Odpověď: Ideální případ je prodej do 3 měsíců. Peníze budou k dispozici po přepisu v katastru nemovitostí (lhůta 21-30 dní). Proces může být delší, pokud se jedná o financování hypotékou.

KTERÉ DOKUMENTY POTŘEBUJI K PRODEJI?

Odpověď: Potřebujete kupní smlouvu, list vlastnictví a případně energetický průkaz. Další dokumentace se připravuje individuálně podle podmínek prodeje.

MŮŽU PRODAT DŮM S HYPOTÉKOU?

Odpověď: Ano, můžete prodat dům s hypotékou, pokud je kupní cena vyšší než zůstatek hypotéky. Banka obdrží platbu a zruší zástavní právo.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI OSOBNÍM A DRUŽSTEVNÍM VLASTNICTVÍM BYT?

Odpověď: Osobní vlastnictví je zapsáno v katastru nemovitostí, zatímco u družstevního vlastnictví jste nájemníkem. Při prodeji mají tyto formy vlastnictví různé požadavky a ovlivňují proces prodeje a financování.

MUSÍM PLATIT DAŇ Z PRODEJE, KDYŽ JSEM PRODEJEM VYDĚLAL?

Odpověď: Pokud jste nemovitost zdědili a jste v přímé linii (Matka->Dcera), daň neplatíte.
Pokud jste nemovitost koupili před 01.01.2021 a měli v ní napsané trvalé bydliště alespoň 2 roky nebo ji 5 let vlastnili, daň z rozdílu neplatíte.
Pokud jste nemovitost koupili po 01.01.2021 tak již platí povinnost 5 let trvalého bydliště nebo 10 let vlastnit.
Specifika: Pokud jste prodali pozemek, kde jste nemohli mít napsané trvalé bydliště(nemohli jste tam oficiálně bydlet) tak daň z rozdílu platit musíte.
Pokud jste prodali byt či dům a finance použijete pro další bydlení, daňová povinnost na vás neplatí.

JE NUTNÉ MÍT PŘI PRODEJI ENERGETICKÝ ŠTÍTEK?

Odpověď: viz odkaz -> www.adamsvec.com/penb

MUSÍME MÍT USCHOVU PENĚZ?

Odpověď: Nemusíte, ale je zde riziko, že své peníze po odeslání neuvidíte. Bankovní úschova je nejlepší volbou, stojí pár korun navíc ale je lepší se “připravit na požár, než hasit hořící stodolu”.

CHCETE PORADIT? VOLEJTE ČI PIŠTE NA KONTAKTY UVEDENÉ NÍŽE: